2020

hrad Helfštýn

adresa

Týn nad Bečvou, GPS 49.5186031N, 17.6287803E

klient

Olomoucký kraj

architektonické řešení

Miroslav Pospíšil, Martin Karlík

spolupráce

Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová, Daria Johanesová – architektonicko-stavební řešení (atelier-r)

doc. Ing. Ladislav Klusáček,CSc. – statika historických konstrukcí (VUT Brno)
Ing. Jan Lukáš – statika nově vkládaných konstrukcí (LOSTADE CZ s.r.o.)
Ing. Pavel Fára – sanace vlhkosti historického zdiva (CUBUS, spol. s r.o.)
Ing. Jan Pavelek – požárně-bezpečnostní řešení (BF PRO CZ, s.r.o.)
Marek Peka – zdravotechnika
Ing. Kamil Novotný – silnoproudé elektroinstalace
Michal Svoboda – slaboproudé elektroinstalace (MERIT GROUP a.s.)

projekt

2015-2016

realizace

2017-2020

fotografie

BoysPlayNice

ocenění

Česká cena za architekturu 2021, hlavní cena
Stavba roku 2021, hlavní cena
Interiér roku 2021 v kategorii Veřejný interiér II
vítěz hlasování veřejnosti v rámci dezeen awards v kategorii Rebirth project
Stavba roku Olomouckého kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce a obnova
výběr portálu e-architect.com mezi nejzajímavější stavby roku 2020

Zřícenina hradu Helfštýn, založeného ve 14. století, se tyčí na skalnatém vrcholu nad údolím Moravské brány. Po hradě Pražském se jedná o druhý největší hradní komplex v České republice. Významný objekt hradního celku, torzo renesančního paláce, musel být roku 2014 uzavřen. Odpadávající zdivo ohrožovalo bezpečnost návštěvníků a urychlovalo degradaci památky.

Základním požadavkem vlastníka hradu, kterým je Olomoucký kraj, bylo statické zajištění a nově také zastřešení paláce. Památkový ústav podmínil rekonstrukci zachováním torzálního charakteru objektu. Zastřešení paláce bylo povoleno pouze částečné a nesmělo přesahovat úroveň obvodového zdiva. Samotná příprava projektu byla unikátní. Detailní 3D model hradu, vytvořený z tisíců dronových fotografií, nám umožnil zmapovat neobvyklé tvarování zdiva, veškeré typy omítek a povrchové úpravy konstrukcí.

Kromě splnění technického programu rekonstrukce, který kromě zpevnění porušených konstrukcí zahrnoval i restaurátorskou obnovu zachovaných prvků, jsme chtěli doplnit historickou stavbu současnou architekturou s funkcí užitnou i estetickou. Našim cílem bylo přiblížit návštěvníkům historický vývoj původního renesančního paláce. Do již existujících otvorů palácového torza jsme vložili konstrukci nové prohlídkové trasy, která propojila přízemí s dosud nedostupnými úrovněmi stavby. Nové prvky, navržené v soudobém designu, jsou od historické konstrukce jasně čitelné. Pracovali jsme se třemi základními materiály, přičemž v každé vrstvě převládá jiný. Pro zastřešení byly zvoleny skleněné střechy na ocelových nosnících. Konstrukce schodišť a lávek o úroveň níž je řešena cortenem. V přízemí paláce vede trasa po chodníčcích z leštěného betonu.

Celý proces rekonstrukce byl veden respektem k historickému objektu a snahou o zachování jeho charakteru. V hradním paláci vznikla atraktivní prohlídková trasa. Umožňuje poznávat historii stavby paláce a díky novým vyhlídkám v úrovních původních stropů, hradeb a střechy také krajinu v okolí hradu. Současná architektura spolu s historickou budovou tvoří moderní architektonický celek, představující symbiózu historie a současnosti.