2020
adresa
Týn nad Bečvou, GPS 49.5186031N, 17.6287803E
klient
Olomoucký kraj
architektonické řešení
Miroslav Pospíšil, Martin Karlík
spolupráce
Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová, Daria Johanesová
projekt
2015-2016
realizace
2017-2020
fotografie
BoysPlayNice
ocenění
výběr portálu e-architect.com mezi nejzajímavější stavby roku 2020
otištěno
tištěná media ve světě
L´Architecture d´Aujourd´hui 12/2020
MODERN DECORATION 12/2020
WOHN!DESIGN 1/2021
id+c 1/2021
tištěná media v česku
týdeník Respekt 47/2020
magazín dolcevita 11-12/2020
online media ve světě
archdaily.com
archello.com
azuremagazine.com
archeyes.com
dezeen.com
fb archdaily
divisare.com
domusweb.it
artravelmagazine.com
e-architect.co.uk
afasiaarchine.com
inexhibit.com
da-magazine.co.il
avontuura.com
designboom.com
gooood.cn
whitemad.pl
mooool.com
admagazine.ru
archiposition.com
archdaily.cn
inspirationist.net
surfacesreporter.com
aasarchitecture.com
archiscene.net
octogon.hu
stirworld.com
archdaily.com.br
baumeister.de
iconeye.com
wevux.com
gradnja.rs
gzt.com
designverse.com
world-architects.com
ifdm.design
architonic.com
xxi.com.tr
porta3.mk
arch2o.com
floornature.com
ioarch.it
archinfo.sk
metalocus.sp
archidust.cz
online media v česku
archiweb.cz
czechdesign.cz
earch.cz
e15.cz
forbes.cz
magazin.aktualne.cz
Zřícenina hradu Helfštýn, založeného ve 14. století, se tyčí na skalnatém vrcholu nad údolím Moravské brány. Po hradě Pražském se jedná o druhý největší hradní komplex v České republice. Významný objekt hradního celku, torzo renesančního paláce, musel být roku 2014 uzavřen. Odpadávající zdivo ohrožovalo bezpečnost návštěvníků a urychlovalo degradaci památky.
Základním požadavkem vlastníka hradu, kterým je Olomoucký kraj, bylo statické zajištění a nově také zastřešení paláce. Památkový ústav podmínil rekonstrukci zachováním torzálního charakteru objektu. Zastřešení paláce bylo povoleno pouze částečné a nesmělo přesahovat úroveň obvodového zdiva. Samotná příprava projektu byla unikátní. Detailní 3D model hradu, vytvořený z tisíců dronových fotografií, nám umožnil zmapovat neobvyklé tvarování zdiva, veškeré typy omítek a povrchové úpravy konstrukcí.
Kromě splnění technického programu rekonstrukce, který kromě zpevnění porušených konstrukcí zahrnoval i restaurátorskou obnovu zachovaných prvků, jsme chtěli doplnit historickou stavbu současnou architekturou s funkcí užitnou i estetickou. Našim cílem bylo přiblížit návštěvníkům historický vývoj původního renesančního paláce. Do již existujících otvorů palácového torza jsme vložili konstrukci nové prohlídkové trasy, která propojila přízemí s dosud nedostupnými úrovněmi stavby. Nové prvky, navržené v soudobém designu, jsou od historické konstrukce jasně čitelné. Pracovali jsme se třemi základními materiály, přičemž v každé vrstvě převládá jiný. Pro zastřešení byly zvoleny skleněné střechy na ocelových nosnících. Konstrukce schodišť a lávek o úroveň níž je řešena cortenem. V přízemí paláce vede trasa po chodníčcích z leštěného betonu.
Celý proces rekonstrukce byl veden respektem k historickému objektu a snahou o zachování jeho charakteru. V hradním paláci vznikla atraktivní prohlídková trasa. Umožňuje poznávat historii stavby paláce a díky novým vyhlídkám v úrovních původních stropů, hradeb a střechy také krajinu v okolí hradu. Současná architektura spolu s historickou budovou tvoří moderní architektonický celek, představující symbiózu historie a současnosti.