2020

hrad Helfštýn

adresa

Týn nad Bečvou, GPS 49.5186031N, 17.6287803E

klient

Olomoucký kraj

architektonické řešení

Miroslav Pospíšil, Martin Karlík

spolupráce

Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová, Daria Johanesová

projekt

2015-2016

realizace

2017-2020

fotografie

BoysPlayNice

ocenění

Stavba roku 2021, vítěz hlasování veřejnosti v rámci dezeen awards v kategorii Rebirth project; Stavba roku Olomouckého kraje 2020 v kategorii Rekonstrukce a obnova; výběr portálu e-architect.com mezi nejzajímavější stavby roku 2020

Zřícenina hradu Helfštýn, založeného ve 14. století, se tyčí na skalnatém vrcholu nad údolím Moravské brány. Po hradě Pražském se jedná o druhý největší hradní komplex v České republice. Významný objekt hradního celku, torzo renesančního paláce, musel být roku 2014 uzavřen. Odpadávající zdivo ohrožovalo bezpečnost návštěvníků a urychlovalo degradaci památky.

Základním požadavkem vlastníka hradu, kterým je Olomoucký kraj, bylo statické zajištění a nově také zastřešení paláce. Památkový ústav podmínil rekonstrukci zachováním torzálního charakteru objektu. Zastřešení paláce bylo povoleno pouze částečné a nesmělo přesahovat úroveň obvodového zdiva. Samotná příprava projektu byla unikátní. Detailní 3D model hradu, vytvořený z tisíců dronových fotografií, nám umožnil zmapovat neobvyklé tvarování zdiva, veškeré typy omítek a povrchové úpravy konstrukcí.

Kromě splnění technického programu rekonstrukce, který kromě zpevnění porušených konstrukcí zahrnoval i restaurátorskou obnovu zachovaných prvků, jsme chtěli doplnit historickou stavbu současnou architekturou s funkcí užitnou i estetickou. Našim cílem bylo přiblížit návštěvníkům historický vývoj původního renesančního paláce. Do již existujících otvorů palácového torza jsme vložili konstrukci nové prohlídkové trasy, která propojila přízemí s dosud nedostupnými úrovněmi stavby. Nové prvky, navržené v soudobém designu, jsou od historické konstrukce jasně čitelné. Pracovali jsme se třemi základními materiály, přičemž v každé vrstvě převládá jiný. Pro zastřešení byly zvoleny skleněné střechy na ocelových nosnících. Konstrukce schodišť a lávek o úroveň níž je řešena cortenem. V přízemí paláce vede trasa po chodníčcích z leštěného betonu.

Celý proces rekonstrukce byl veden respektem k historickému objektu a snahou o zachování jeho charakteru. V hradním paláci vznikla atraktivní prohlídková trasa. Umožňuje poznávat historii stavby paláce a díky novým vyhlídkám v úrovních původních stropů, hradeb a střechy také krajinu v okolí hradu. Současná architektura spolu s historickou budovou tvoří moderní architektonický celek, představující symbiózu historie a současnosti.