Informační centrum se stěhuje do reprezentativních prostor v historickém centru města.
Adresa
Smetanovo nám. 50, Litomyšl
Klient
Město Litomyšl
Architektonické řešení
Miroslav Pospíšil
Spolupráce
Martin Karlík, Michal Vítek, Robert Randys
Projekt
03/2023 architektonická studie
Portfolio
více o projektu najdete zde
Stávající informační centrum na Smetanově náměstí v Litomyšli je umístěno v prostorech, které jsou pro provoz centra vzhledem k rozsahu služeb a jeho návštěvnosti kapacitně nevyhovující. Infocentru chybí plochy jak pro návštěvníky, pro vystavení nabízeného prodejního sortimentu, tak obslužné prostory pro skladování.
Radniční věž je nejvýraznější dominantou Smetanova náměstí a přirozeným orientačním bodem. Přízemní prostory radnice a soudní budovy je možno vzhledem k jejich poloze a významu vnímat jako jedny z nejhodnotnějších prostor na litomyšlském náměstí. Záměr umístění infocentra do jejího parteru je tak logický a přinese v dlouhodobé perspektivě jeho důstojné využití a užitek pro veřejnost.
Okolí radniční věže je dopravně zklidněnou „obytnou zónou“ a nabízí rozptylové plochy pro skupinky turistů mimo frekventované komunikace. Ve společném dvorním traktu bývalé radniční a soudní budovy bylo v roce 2017 vybudováno nové turistické zázemí, které zahrnuje úschovnu zavazadel a toalety pro veřejnost. Infocentrum tak logicky doplní kompaktní zázemí pro turisty i pro obyvatele města.
Infocentrum je navrženo ve třech místnostech v parteru historické radnice. Místnosti navazují na podloubí a vzájemně se sebou sousedí. Tyto prostory nabídnou návštěvníkům města informační služby, vystavení a kultivovaný prodej suvenýrů a rovněž plochy pro posezení a drobné občerstvení. Je uvažováno i s budoucím zpřístupněním radniční věže. Nástup do ní je právě z prostor nového infocentra.
Akcent na vstup do infocentra tvoří stávající pískovcový renesanční portál v podloubí radnice, který přivede návštěvníka do středu řešených prostor. Na této nástupní ose je navržen hlavní informační pult, od kterého vedou také průchody do obou bočních místností infocentra. Podlahy těchto prostor v různých výškových úrovních navrhujeme výškově sjednotit na úroveň dlažby v podloubí. Důležitou komunikační osou je spojnice s vnitřním dvorem, jenž slouží jako venkovní pobytový prostor a propojuje informační centrum s turistickým zázemím a veřejnými toaletami, které jsou umístěné na protější straně vnitřního dvora. Obnovenou optickou osou je propojení vnitřního prostoru místnosti s prostorem pod věží, kde kdysi býval průjezd do Radniční ulice.
Architektonické řešení prostor respektuje jejich historický vývoj. V částech, které mají renesančně-gotický základ odhalujeme a prezentujeme původní kamenné zdivo a klenby aktuálně zakryté novodobými omítkami. Nové konstrukce podlah jsou navrženy z barevného pohledového betonu.
V části soudní budovy v Ropkově ulici zachováváme klasicistní charakter původní stavby. Nové interierové prvky, které tvoří vybavení informačního centra, jsou čitelné novodobé konstrukce navržené převážně z tenkých kovových desek. Ty přirozeně člení historické místnosti a vytvářejí různé příležitosti k nabídce zboží, jeho uskladnění a k vložení funkčních prvků, které jsou nezbytné pro provoz informačního centra.