Konverze administrativní budovy v centru města Olomouce na nájemní bytový dům.
Adresa
tř. Svobody 956/31, 77900 Olomouc
Klient
soukromá osoba
Architektonické řešení
Miroslav Pospíšil
Spolupráce
Adam Bednařík, Martin Karlík, Tomáš Linhart, Robert Randys, Hana Velčovská, Michal Vítek
Projekt
12/2021 dokumentace pro stavební povolení
Portfolio
kompletní studie je k nahlédnutí zde
Objekt byl vystavěn v letech 1970-1972 dle návrhu arch. Polesného jako správní centrum státního podniku Jednota. Budova byla navržena ve funkcionalistickém duchu. Původně administrativní objekt postupně ztratil svoji atraktivitu a jeho využití zamýšlí majitel změnit na funkci bytovou. V přízemí objektu budou zachovány komerční prodejny, v úrovni druhého podlaží je navrženo ubytování pro vysokoškolské studenty, v dalších podlažích nájemní bydlení a v posledním podlaží restaurace s terasou na střeše.
V přístupu k objektu jsme si prošli cestou od razantní přestavby objektu, přes citlivou rekonstrukci původního záměru až k nynější podobě studie. Zásadním momentem pro zvolení aktuálního přístupu byl fakt, že se kompletně změní hlavní funkce objektu z administrativní na bytovou. Chtěli jsme, aby se změny využití domu projevily také na jeho vnějším vzhledu.
Protože odstraňujeme administrativní funkci, odstraňujeme i prosklený fasádní plášť, který ji symbolizuje, a nahrazujeme ho pláštěm plným, který prolamujeme nepravidelnou matricí různě velkých okenních otvorů. Plným pláštěm a okny se chceme přiblížit struktuře městského centra, různými velikostmi oken a balkonů dodat fasádě soudobý detail, kterým chceme měřítko budovy přiblížit k okolní zástavbě.
Fasáda z režného zdiva je typickým prvkem olomouckého barokního fortifikačního systému, jehož hlavní hradba probíhala právě v místě dnešní třídy Svobody a jehož odkaz je na mnoha objektech podél této městské třídy stále silně patrný.
Rekonstrukcí objektu „Jednoty“ na olomoucké třídě Svobody bychom chtěli pomoci i k proměně atmosféry okolí domu, která dnes působí rozporuplným dojmem s množstvím negativních jevů, jež se snažíme úpravou parteru i navazujícího veřejného prostoru eliminovat. Příkladem je oprava chodíku a doplnění osvětlení v ulici Divadelní nebo doplnění bistra v ulici Švédské.
Rozmanitost bydlení, život obyvatel uvnitř stavby, nová energie, která zde převládne, to vše musí být patrné i navenek. Otevření budovy do veřejného prostoru, její propojení s exteriérem pozitivně ovlivní také její bezprostřední okolí.