Návrh vesnického obytného souboru rodinných domů a sociálního bydlení v soudobém duchu.
Adresa
severní okraj obce Štarnov
Klient
Olomoucký kraj, Obec Štarnov
Architektonické řešení
Miroslav Pospíšil
Spolupráce
Michal Vítek, Martin Karlík, Veronika Pokorná, Robert Randys
Projekt
10/2024 urbanisticko-architektonická studie
Portfolio
podrobnější informace o projektu
naleznete v online dokumentaci:
portfolio části rodinných domů
portfolio části Vincentina
Studie řeší urbanistické propojení vícero objektů s odlišným využitím, přesto ale v charakterově jednotném archetypu rurální architektury. Výsledkem je nová část obce, která je příkladem plánované a koordinované výstavby. Volný pozemek o rozloze 17.000 m2 sousedí s páteřní komunikací, která v centru obce přechází ve štarnovskou náves. Protější jižní strana silnice je lemována dřívější zástavbou rodinných domů, ktéré jsou převážně řešeny jako dvoupodlažní se sedlovou střechou. Nová zástavba na severní straně komunikace dotváří charakter návsi v této části a završuje obecní zástavbu na jejím severovýchodním okraji.
Naší snahou bylo vytvořit funkční urbanistický koncept, kde všechny objekty budou fungovat ve vzájemné symbióze a harmonii. Navrhli jsme domy, které nejenom v urbanistické kompozici, ale také v architektonickém výrazu reagují na prostředí, do kterého jsou určeny.
Převládající funkcí v dané lokalitě je výstavba rodinných domů, která zabírá téměř 2/3 plochy. Zbývající část území je určena pro výstavbu tzv. Obecního domu a také pro výstavbu objektu Vincentina s asistovaným bydlením. Hlavní náplní Obecního domu bude bydlení nájemního typu přednostně pro obyvatele obce.
Kromě bydlení je v Obecním domě také malý společenský sál a prostor pro lékařskou ordinaci. Sál má rozlohu 106 m2 a nabízí rozmanité využití. Může být sálem přednáškovým s kapacitou cca 100 míst nebo lze sezení uspořádat variabilně kolem stolů dle aktuální potřeby. Součástí sálu je šatna u vstupu a také hygienické zázemí, které je společné pro společenský sál i pro čekárnu lékaře, neboť oba provozy se časově nepřekrývají.
Podobné architektonické řešení jako Obecní dům má objekt Vincentina. Náplní domu je bydlení pro celkem 18 klientů a je rozdělené do třech částí. Každá domácnost se skládá z obývacího pokoje, pracovny pro terapie, místnosti pro zdravotnický personál a disponuje také samozřejmě potřebným hygienickým zázemím. V každé domácnosti je šest obytných místností pro klienty a z každého z nich je možné vstoupit přímo do prostoru zahrady. Podobně jako u Obecního domu se komunitní život ve Vincentinu odehrává v prostoru vnitřní zahrady, která je lemovaná jednotlivými křídly stavby.
Bydlení v rodinných domech respektuje charakter místa a vychází také z charakteru poptávky. Tento typ bydlení je zaměřen na mladé rodiny, z čehož vychází nejenom dispoziční řešení a rozsah pozemku, ale také předpokládaná výše investičních nákladů. Typologicky zapadají rodinné domy do celkového charakteru řešeného území a citlivě doplňují navržený ráz výstavby. Návrh vychází z archetypu venkovských statků.
Měřítko jednotlivých staveb je v souladu nejen se zněním územního plánu, ale hlavně s charakterem původní venkovské zástavby. Jednoduché hmotové řešení kombinuje převážně dvoupodlažní objekty zastřešené sedlovou střechou s menšími objemy s plochými, zelenými střechami. Hřebeny sedlových střech jsou vůči sobě různě směrovány, což dává zástavbě ráz nahodilosti, avšak již na druhý pohled je zřejmé, že vše je řešeno v promyšlené harmonii a souladu.